Care a fost lista completa a nominalizarilor la Oscar 2012?

Lista completa a nominalizarilor la Oscar 2012

• Cel mai bun film (Best Picture)
„War Horse" - Steven Spielberg
„The Artist" - Michel Hazanavicius
„Moneyball" - Bennett Miller
„The Descendants" - Alexander Payne
„The tree of life" - Terrence Malick
„Midnight in Paris" - Woody Allen
„The Help" - Tate Taylor
„Hugo" - Martin Scorsese
„Extremely loud and incredibly close" - Stephen Daldry

• Cel mai bun actor principal (Actor In a Leading Role):
Demián Bichir - "A Better Life"
George Clooney - "The Descendants"
Jean Dujardin - "The Artist"
Gary Oldman- "Tinker Tailor Soldier Spy"
Brad Pitt - "Moneyball"

• Cea mai buna actriţa in rol principal (Actress In a Leading Role):
Glenn Close - "Albert Nobbs"
Viola Davis - "The Help"
Rooney Mara - "The Girl with the Dragon Tattoo"
Meryl Streep - "The Iron Lady"
Michelle Williams - "My Week with Marilyn"

• Cel mai bun regizor (Directing):
Michel Hazanavicius pentru "The Artist"
Alexander Payne pentru "The Descendants"
Martin Scorsese pentru "Hugo"
Woody Allen pentru "Midnight in Paris"
Terrence Mallick pentru "The Tree of Life"

• Cel mai bun actor in rol secundar (Actor In a Supporting Role):
Kenneth Branagh pentru "My Week with Marilyn"
Jonah Hill pentru "Moneyball"
Nick Nolte pentru "Warrior"
Christopher Plummer pentru "Begginers"
Max von Sydow pentru "Extremely Loud and Incredibly Close"

• Cea mai buna actriţa in rol secundar (Actress In a Supporting Role):
Bérénice Bejo - "The Artist"
Jessica Chastain - "The Help"
Melissa McCarthy - "Bridesmaids"
Janet McTeer - "Albert Nobbs"
Octavia Spencer - "The Help"

• Cea mai buna imagine (Cinematography)
The Artist - Guillaume Schiffman
The Girl With The Dragon Tattoo - Jeff Cronenweth
Hugo - Robert Richardson
The Tree of Life - Emmanuel Lubezki
War Horse - Janusz Kaminski

• Cel mai bun scenariu original - Writing (Original Screenplay):
"The Artist" - Michel Hazanavicius
"Bridesmaids" - Kristen Wiig, Annie Mumolo
"Margin Call" - J.C. Chandor
"Midnight in Paris" - Woody Allen
"A Separation" - Asghar Farhadi

• Cel mai bun scenariu adaptat - Writing (Adapted Screenplay)
The Descendants - Alexander Payne, Nat Faxon & Jim Rash
Hugo - John Logan
The Ides of March - George Clooney & Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball - Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin
Tinker Tailor Soldier Spy - Bridget O'Connor & Peter Straughan

• Cel mai bun film strain (Foreign Language Film)
Bullhead - regia Michael R. Roskam (Belgia)
Footnote - regia Joseph Cedar (Israel)
In Darkness - regia Agnieszka Holland (Polonia)
Monsieur Lazhar - regia Philippe Falardeau (Canada)
A Separation - regia Asghar Farhadi (Iran)

• Cea mai buna scenografie (Art Direction)
The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows Part II
Hugo
Midnight in Paris
War Horse

• Costume (Costume Design)
Anonymous - Lisy Christl
The Artist - Mark Bridges
Hugo - Sandy Powell
Jane Eyre - Michael O'Connor
W.E. - Arianne Phillips

• Cel mai bun documentar (Documentary Feature)
Hell and Back Again - de Danfung Dennis si Mike Lerner
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front - de Marshall Curry si Sam Cullman
Paradise Lost 3: Purgatory - de Charles Ferguson si Audrey Marrs
Pina - Wim Wenders si Gian-Piero Ringel
Undefeated - de TJ Martin, Dan Lindsay si Richard Middlemas

• Cel mai bun scurtmetraj documentar (Documentary Short)
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement - de Robin Fryday si Gail Dolgin
God Is the Bigger Elvis - de Rebecca Cammisa si Julie Anderson
Incident in New Baghdad - de James Spione
Saving Face - de Daniel Junge si Sharmeen Obaid-Chinoy
The Tsunami and the Cherry Blossom - de Lucy Walker si Kira Carstensen

• Cel mai bun montaj (Film Editing)
The Artist
The Descendants
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Moneyball

• Cel mai bun design de costume (Costume Design)
Anonymous - Lisy Christl
The Artist - Mark Bridges
Hugo - Sandy Powell
Jane Eyre - Michael O'Connor
W.E - Arianne Phillips

• Cea mai buna coloana sonora - Music (Original Score)
The Adventures of Tintin - John Williams
The Artist - Ludovic Bource
Hugo - Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy - Alberto Iglesias
War Horse - John Williams

• Cel mai bun cantec original - Music (Original Song)
"Man or Muppet" din The Muppets, muzica si versurile de Bret McKenzie
"Real in Rio" din Rio , muzica de Sergio Mendes si Carlinhos Brown, versuri Siedah Garrett

• Cel mai bun mixaj de sunet (Sound Mixing)
The Girl with the Dragon Tattoo - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson
Hugo - Tom Fleischman, John Midgley
Moneyball - Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco si Ed Novick
Transformers: Dark of the Moon - Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush si Peter J. Devlin
War Horse - Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson si Stuart Wilson

• Cel mai bun montaj de sunet (Sound Editing)
Drive - Lon Bender si Victor Ray Ennis
The Girl with the Dragon Tattoo - Ren Klyce
Hugo - Philip Stockton si Eugene Gearty
Transformers: Dark of the Moon - Ethan Van der Ryn si Erik Aadahl
War Horse - Richard Hymns si Gary Rydstrom

• Cele mai bune efecte vizuale (Visual Effects)
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 - Tim Burke, David Vickery, Greg Butler si John Richardson
Hugo - Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann si Alex Henning
Real Steel - Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor si Swen Gillberg
Rise of the Planet of the Apes - Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White si Daniel Barrett
Transformers: Dark of the Moon - Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler si John Frazier.

• Cel mai bun machiaj (Makeup)
Albert Nobbs - Martial Corneville, Lynn Johnston si Matthew W. Mungle
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 - Nick Dudman, Amanda Knight si Lisa Tomblin
The Iron Lady - Mark Coulier si J. Roy Helland

• Cele mai bune animaţii (Animated Feature Film)
A Cat in Paris - Alain Gagnol si Jean-Loup Felicioli
Chico & Rita - Fernando Trueba si Javier Mariscal
Kung Fu Panda 2 - Jennifer Yuh Nelson
Puss in Boots - Chris Miller
Rango - Gore Verbinski

• Film de scurt metraj animat - Short Film (Animated)
Dimanche/Sunday - Patrick Doyon
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore - William Joyce si Brandon Oldenburg
La Luna - Enrico Casarosa
A Morning Stroll - Grant Orchard si Sue Goffe
Wild Life - Amanda Forbis si Wendy Tilby

• Film de scurt metraj - Short Film (Live Action)
Pentecost - Peter McDonald si Eimear O'Kane
Raju - Max Zähle si Stefan Gieren
The Shore - Terry George si Oorlagh George
Time Freak - Andrew Bowler si Gigi Causey
Tuba Atlantic - Hallvar Witzo

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu