Biografie Adrian Nastase.Curriculum vitae Adrian Nastase

Biografie - CV - Adrian Nastase

Date personale; Adrian Nastase
Nascut la 22 iunie 1950, în Bucuresti
Casatorit cu Daniela Miculescu, din 31 iulie 1985
2 copii: Andrei (n. 12 Februarie 1986) si Mihnea (n. 23 Iunie 1993)

Activitate politica:

* Presedinte al Camerei Deputatilor (decembrie 2004 - martie 2006);
* Presedinte Executiv al Partidului Social Democrat (aprilie 2005 - martie 2006);
* Presedinte al Partidului Social Democrat (2001-2005);
* Prim-ministru al României (2000-2004);
* Prim-vicepresedinte al PDSR (1997-2000);
* Presedinte al PDSR(2000-2001);
* Vicepresedinte al Camerei Deputatilor (1996-2000);
* Presedinte executiv al PDSR (1993-1997);
* Presedinte al Camerei Deputatilor (1992-1996);
* Ministru al Afacerilor Externe (1990-1992);
* Deputat PSD (iunie 1990- iulie 1990; 1992-1996; 2000-2004; 2004-prezent).

Pozitii detinute în organisme internationale:

* Membru de onoare al Comitetului pentru limba dreptului european (2005)
* Vicepresedinte, Consiliul Mondial al Fostilor Ministri ai Afacerilor Externe (1993 - reales in iulie 1999)
* Copresedinte al Comitetului pentru Europa de Sud Est al Internationalei Socialiste(2004-2006)
* Membru fondator, Sistemul International de Informare si Documentare asupra Drepturilor Omului (HURIDOCS), London (1982)
* Coordonator de studii, Institutul International pentru Drepturile Omului, Strasbourg (1984)
* Membru, Societatea Franceza de Drept  International, Paris( din 1984)
* Membru, Consiliul consultativ, Institutul pentru Studii Est-Vest (IEWS), New York (1991 – 1997)
* Membru, Societatea Americana de Drept International ( din 1995)
* Membru de Onoare al Asociatiei Euro –Atlantice “Manfred Wörner”(1999)

Activitati civice, stiintifice si culturale

* Presedinte, Fundatia Europeana “Titulescu”, Bucuresti (din 1990)
* Presedinte al Asociatiei de Drept International si Relatii Internationale (ADIRI) (din 2003); Vicepresedinte, Asociatia de Drept International si Relatii Internationale (ADIRI) (1990-2003)
* Presedinte, membru fondator, Asociatia Româna de Politica Externa, (2000)
* Presedinte, Asociatia Generala a Vânatorilor si Pescarilor Sportivi (AGVPS) din România (1993 - reales în anii 1995 si 2001), din 13 mai 2006, Presedinte de onoare al AGVPS
* Presedinte, Federatia Romana de Tenis, Bucuresti (1995 – 1996)
* Membru fondator, presedinte onorific, Casa NATO
* Membru, Asociatia Româna a Barourilor, Bucuresti (1992)
* Membru titular, Asociatia Oamenilor de Stiinta din România, Bucuresti (1994)
* Coordonator stiintific al ,,Revistei Române de Drept International” (2003)
* Membru fondator al „Revistei române de drept comunitar” (2003)
* Membru fondator, Asociatia Româna Anti-drog, Bucuresti (1993)
* Presedinte, Membru fondator, Asociatia Romana pentru Educatie Democratica (ARED), Bucuresti (1995 - 2000)
* Membru de onoare al Societatii Nationale de Cruce Rosie (1996)
* Membru de Onoare al Fundatiei Cultural Stiintifice Aromâne “Andrei Saguna” (1998)
* Membru de Onoare al Asociatiei  Române de Prietenie cu R. P. Chineza (1999)
* Presedinte, Membru fondator, Centrul pentru Studierea Organizatiilor Religioase (CSOR), Bucuresti (1999)
* Membru de onoare al Automobil Clubul Român (2000)
* Membru al Consiliului de Onoare al Comitetului Olimpic Român (2000)
* Presedinte, Asociatia pentru pastrarea traditiilor Colegiului Sfântul Sava (2004)

Titluri stiintifice

* Doctor în Drept International, Universitatea Bucuresti, Facultatea de Drept (1987)
* Doctor Honoris Causa al Universitatii Independente a Moldovei, Chisinau, Republica Moldova (2000)
* Doctor Honoris Causa conferit de Senatul Universitatii din Craiova (2002)
* Doctor Honoris Causa al Universitatii din Suceava (2002)
* Medalia de Onoare a Universitatii Sao Paulo, Brazilia (2003)

Activitatea profesionala

* 1973-1990, Cercetator, Institutul de Cercetari Juridice/Academia Romana, Bucuresti.
* Universitar -  Drept International Public:
* 1977-1979; 1984-1985, Profesor Asociat, Academia de Studii Economice (ASE), Bucuresti;
* 1990 – prezent - Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti;
* 1994 - Profesor asociat, Drept International Public, Paris I – Universitatea Panthéon Sorbonne, Paris;
* 1999 - Conducator de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti;
* 1992 - Facultatea de Drept, Universitatea Crestina “Dimitrie Cantemir”, Bucuresti;
* 1992 - Facultatea de Drept, “Nicolae Titulescu” Institutul de Drept si Relatii Internationale, Bucuresti;
* 1992-1997, Facultatea de Drept, Universitatea “Titu Maiorescu”, Bucuresti;

Studii

-Licentiat al Facultatii de Istorie-Filozofie, sectia Sociologie. (Universitatea Bucuresti, 1978);
- Licentiat al Facultatii de Drept - (Universitatea Bucuresti, 1973).

Ordine, diplome, distinctii, premii

* Ordinul National „Steaua României” în grad de „Mare Cruce” (28 noiembrie 2002)
* “Grand-Croix de L’ordre „Pro Merito Melitensi” ”, Ordinul Suveran de Malta, Decret nr. 7815 din 10 iunie 1992, Roma – Palatul Magistral
* Titlul de Mare Ofiter al Ordinului National al Legiunii de Onoare al Republicii Franceze(9 aprilie 2002)
* Ordinul Cavalerul – conferit de presedintele Republicii Italia (9 mai 2003)
* Ordinul "Marele Cordon al Meritului Libanez", acordat de Presedintele  Republicii Libaneze (23 iunie 2003)
* Ordinul de Merit al Marelui Ducat de Luxembourg, în grad de „Mare Cruce” (06 octombrie 2003)
* Premiul „Pentru curaj politic”, acordat de Asociatia pentru politica externa a Universitatii Sorbona Paris I si de publicatia „Politique internationale” – Paris (28 ianuarie 2003)
* “Ordinul de Merit in Serviciul Diplomatic”, Medalia Gwanghwa, Republica Korea (1991),
* Medalia papala de aur „Ioan Paul II”, pentru marele jubileu al Anului 2000
* Medalie oficiala anuala a celui de-al XIV-lea an al pontificatului Sanctitatii Sale Ioan Paul al II-lea, 1992
* Distinctia  „Marea Cruce Moldava”  oferita de Înalt Prea Sfintitul Daniel, Mitropolit al Moldovei (2003)
* Crucea Moldava (21 iulie 2001)
* Colanul Comitetului Olimpic Român acordat cu ocazia celebrarii a 90 de ani de existenta a COR (27 martie 2004),
* Premiul “Global Leader for Tomorrow”, Forumul Economic Mondial, Davos, Elvetia (1993)
* Premiul “Mihail Eliescu” pe anul 1994 – Uniunea Juristilor din România (22 decembrie 1994)
* Premiul “Nicolae Titulescu”, Academia Romana, Bucuresti (1994)
* Premiul “Simion Barnutiu” (pentru protectia si promovarea Drepturilor Omului), Academia Romana, Bucuresti (1995)
* Medalia “Mitropolitul Andrei, Baron de Saguna” – Fundatia Cultural Stiintifica Aromâna Andrei Saguna” (17 decembrie 1998)
* Diploma de Excelenta – Asociatia Euro-Atlantica “Manfred WÖRNER” (5 aprilie 2000)
* Diploma în semn de recunoastere a sprijinului dat promovarii drepturilor pensionarilor - Federatia Nationala a Sindicatelor Pensionarilor din România (1 octombrie 2000)
* Diploma de membru de onoare al Consiliului Director al Federatiei Române de Ju-Jitsu si Presedinte al Colegiului Centurilor Negre (17 octombrie 2000)
* Cea mai înalta distinctie ”Leader al anului 2001” pentru deosebita contributie la procesul de integrare a României în NATO si în structurile euro-atlantice – Asociatia ”George C. Marshall” România (16 ianuarie 2002)
* Titlul de «Cavaler al Ordinului Master pentru Industrie» si Legitimatia nr. 001 ca o recunoastere a meritelor avute în dinamizarea activitatii patronatelor din România, conferit de UGIR 1903 (Asociatia Patronala Uniunea Generala a Industriasilor din România 1903) (28 ianuarie 2002)
* Diploma si Medalia Anului 2002 – lider al procesului de integrare euro-atlantica si europeana a României, Asociatia „George C. Marshall” (24 februarie 2003)
* Diploma Fulbright pentru merite care certifica suportul relatiilor româno-americane(15 mai 2003)
* Titlul de „Arhitect al Pacii” acordat de Congresul Noua Arhitectura a Pacii pentru contributia adusa la democratizarea vietii internationale (22-25 mai 2003)
* Diploma de Onoare acordata de Academia Româna, Institutul National pentru Studiul Totalitarismului pentru participare si sprijin la ctitoria Institutului (7 octombrie 2003)
* Diploma de excelenta oferita de Fundatia „Dr. Wilhelm Fielderman” pentru contributia de exceptie la dezvoltarea relatiilor de respect reciproc între români si evrei (2003)
* Placheta si Diploma Aniversara conferita de Marele Consiliu al Marei Loji Nationale din România, cu ocazia împlinirii a 125 de ani de existenta, pentru promovarea idealurilor de pace, întrajutorare umana si pentru slujirea constanta a intereselor fundamentale ale României (2005)
* Diploma conferita de catre Federatia Filatelica Româna si Academia Europeana de Filatelie, cu ocazia Salonului Filatelic International Bucuresti – 2005, pentru „Înfiintarea Muzeului National Filatelic” (26 – 30 septembrie 2005)
* Diploma de onoare acordata pentru contributia deosebita adusa la dezvoltarea relatiilor de prietenie traditionale dintre poporul român si chinez, de catre Asociatia Româna de Prietenie cu R.P. Chineza (14 octombrie 2005)
* Carte de ctitorie acordata de preotul paroh Ioan I. Stoica si membrii Consiliului Parohial al Sfintei  Biserici din satul Tansa, comuna Belcesti, judetul Iasi (2006)
* Titlul de „Cetatean de Onoare” al judetului Hunedoara, municipiilor Craiova si Târgoviste, oraselor Mizil, Pucioasa, Saliste, Moreni, comunelor Cosbuc, Sisesti, Statiunii Baile Herculane si a orasului Dallas, Texas, USA.

Limbi straine cunoscute

* Engleza
* Franceza

Activitate editoriala

* Autor a peste 250 de articole stiintifice în diferite publicatii, romanesti si straine, privind sistemul de protejare a drepturilor omului in Europa, alte subiecte juridice ce tin de dreptul intern si international si relatii internationale etc.
* Autor a peste 300 de comunicari, conferinte, eseuri sustinute in cadrul reuniunilor interne si internationale;
* Comunicari si conferinte sustinute peste hotare la: Paris, Londra, Teheran, Oslo, Caracas, Kyoto, Washington, Bruges, Atena, Geneva, Tenerife, New Jersey, Ciudad de Mexico, Verdun, Belfort, Monaco, Liege, Strasbourg, Stockolm, Oxford, New York, Antalya, Tirana, Davos, Madrid, Budapesta, Praga, Bardejov, Ankara, Berlin, Moscova, Bruxelles, Istanbul, Helsinki, Oulu, Bonn, Crans Montana, Viena, La Laguna (Tenerife), St. Petersburg, Munchen, Berlin, Sofia, Salonic, Roma, Monaco, Bratislava, Birmingham, Trieste, Haga, Copenhaga, Brasilia, Salzburg etc

Ultimele volume publicate

* „Codul Zambaccian”, 2006
* „Rolul doctrinei în evolutia dreptului international”, 2006
* „Dimensiunile politicii externe în Tratatele României – Evidenta cronologica si clasificare pe domenii (1990 – 2005)”, 2005
* „Victoria normalitatii. Construirea Romaniei europene", 2004
* „De la Karl Marx la Coca Cola”, Bucuresti 2004
* ”Destinul Contemporan al Dreptului International – Reflectii dintr-o perspectiva europeana, Universitatea „Nicolae Titulescu” (2004)
* „Discursuri parlamentare”, (2004)
* „Europa Quo Vadis? – Spre o Europa Unita” (2003)
* „Spre normalitate – o viziune social-democrata moderna privind viitorul României”, Versiune si in engleza (2002)
* „Nicolae Titulescu contemporanul nostru” (2002)
* „Protecting Minorities in the Future Europe - between Political Interest and International Law” - coautor (2002)
* „România NATO 2002”, (2002)
* „România si viitorul Europei” – coordonator (2001)
* „Organizarea internationala“, (2001)
* „Drept international contemporan. Texte esentiale” - coautor (2001)
* „Batalia pentru viitor” (2000)
* „Drept International contemporan” (2000)
* Colectia Enciclopedica DOCUMENTA UNIVERSALES - “Documente fundamentale ale dreptului international si ale relatiilor internationale” – 8 volume, (1997-1999)
* „Drept International Public”, Editiei revazuta si adaugita, coautor (1997)
* „Tratatele României (1990-1997)”, Bucuresti, 1998
* „România si noua arhitectura mondiala”, Bucuresti, 1996
* „Umor parlamentar”, Bucuresti, 1996
* „Ideea politica a Schimbarii”, Bucuresti, 1996.

Hobby
- Vânatoare; pescuit; muzica clasica; arta moderna; colectionare antichitati; tenis.

Site; http://www.adriannastase.ro/

Biografie - Curriculum vitae - Adrian Nastase

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu